Homework and an extra support video for unit rates

Homework and an extra support video for unit rates

1. Patrick drove at a constant speed and traveled 576 miles in 8 hours.
How many miles did Patrick drive per hour? (Hint: Unit Rate)
 

2. Erica babysits for 4 . hours and is paid $27.  How much does she make per hour? 

 

3. Kylie ran 21 laps in 6 days. How many laps in one day? 

 
4. Ruth is buying potatoes. Which is a better buy: a 4-lb bag for $2.40 or a 10-lb bag for $5.20. Explain how you found your answer, showing all your work. When might the wiser purchase not be the better buy?
Advertisements
Categories: Uncategorized | 1 Comment

Post navigation

One thought on “Homework and an extra support video for unit rates

  1. Junior Zavala

    Ms.Yaomoto I Left My Binder in Class.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: