Homework- 9/4/13

Solve both problems with words, models, and numbers.

 

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?

 

Jenny was planning a trip to the United Arab Emirates. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 4 Dirhams for every $1. How many Dirhams would she get if she exchanged $5?

Advertisements
Categories: Uncategorized | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: