Math Homework October 20, 2014

Write question and solve. Use any model to represent your answer. Answer in a complete sentence.

1. The corporate team-building event will cost $16 if it has 4 attendees. How many attendees can there be, at most, if the budget for the corporate team-building event is $20? Solve using unit rates.

2. A 5-kilogram bag of potatoes costs $9.90. What is the unit price?

3. A 5-pack of dish towels costs $5.30. What is the unit price?

4. Are these ratios equivalent? How do you know?

3 drivers : 1 day and 17 drivers : 11 days

Advertisements
Categories: Uncategorized | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: