Homework for October 27, 2014

Math:
1. If the ratio of boys to girls is 4:8, how many boys are there if there are a total number of 276 students? Think: Tape diagram.

2. Which is the better buy? 7-pack of jump ropes for $29.12 or 9-pack of jump ropes for $37.89. Find the unit rate then compare.

Myth Video:

http://myths.e2bn.org/mythsandlegends/playstory20134-perseus-and-medusa.html

Advertisements
Categories: Uncategorized | 12 Comments

Post navigation

12 thoughts on “Homework for October 27, 2014

  1. linneth vega

    Ms. Yaomoto should there be a remainder in the 2nd one its a little confusing
    also on the writing were we supposes to put the reasons?

  2. linneth vega

    oh I forgot should there be a remainder In the 7pack- $29.12

  3. linneth vega

    the red in you plan? what does that mean?

  4. linneth vega

    never mind

  5. How many star ideas do we need for the food chart

  6. 10

    I cant go on the video

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: