Homework

PEMDAS Video:

 

Dividing Fractions Video:

Homework 2/22

 Complete the chart only

Homework 2/9

Math homework and reading homework help.

 

IMG_3275 IMG_3276

Math Homework 10/7/15

  1. Use a fraction and a model to solve:
    1. What percent is the fraction 4/5?
    2. What percent is the fraction 4/10?
  2. Use a fraction to solve for the percent that 450/1000.
  3. Find 4 equivalent ratios to 4/5.
  4. Yasmine is having a birthday party with snacks and activities for her guests. At one table, five people are sharing three-quarters of a pizza. What equal-sized portion of the whole pizza will each of the five people receive?
  5. A 2-pound box of chocolate costs $2.50. Saul thinks that is an amazing deal! He decides to buy 12 pounds of chocolate. How much did he spend?

Writing Homework 8/25/15
TAPP: Write a myth describing how seawater became salty. Make sure to include all elements of a myth.

Homework 6/1/15
1. Evaluate the expressions using the distributive property:
a. 67(782 +6)
b. 5(u-34y)
2. Ian and Alan are two partners in a business. Ian makes $3 in profits for every $4 that Alan makes. If their total profit is $105m how much profit does Ian make?
3. Is 40 a reasonable estimate of a quotient for 78,114 ÷ 192? Explain your answer.
4. Divide, Write in simplist form.
a. 3/7 ÷ 2/3
b. 5/6 ÷ 2/3
5. At Pizza Port, 9% of the pizzas made last week had mushrooms on them. If 27 pizzas had mushrooms, how many pizzas in all were made last week?

Homework 5/21/15
1. Walmart has 4500 televisions on order, and 60% are HD. How many televisions are HD?
2. Use the distributive model to find an equivalent expression to the following:
a. 8(6x + 7y)
b. 29(n + t)
3. A 2-pound box of chocolate costs $2.50. Saul thinks that is an amazing deal! He decides to buy 12 pounds of chocolate. How much did he spend?
4. Order the following set of rational numbers from least to greatest:
-3.0, -0.5,-3.33 ,1, 6, 4, -1
5. 45.9 x 7.8

If you forgot your notebook in class, here are the sentence frames for you.
Stanza number one- Mentor

Homework 5/20/15

1. Use a less model (what we did in class) to find equivalent expressions to (6-x) ÷ y
2. Use a model to solve: 6 ÷ 2/3
3. Use a model to solve: 2/5 ÷ 2
4. Find three equivalent ratios to 4 dogs to 6 cats
5. $1.55 for 1 candy = $________ for 15 candies.

Homework 5/19/15
1. Write 3 equivalent ratios to the following ratio:
-The ratio of cups of water to cups of milk in a recipe is 1
to 3.
2. ___ – 893+ 893= 4566
3. Michelle worked for AMC movie theaters, and she earned $14.50 per hour. IF she earned $87.00, how many hours did she work?
4. Yasmine is having a birthday party with snacks and activities for her guests. At one table, five people are sharing three-quarters of a pizza. What equal-sized portion of the whole pizza will each of the five people receive?

A.Use a model (e.g., picture, number line, or manipulative materials) to represent the quotient.

B. Write a number sentence to represent the situation. Explain your reasoning.

C. If three-quarters of the pizza provided 12 pieces to the table, how many pieces were in the pizza when it was full? Support your answer with models.

5. Solve using long division: 57,290 ÷ 85

Homework 5/18/15

1. Use the distributive model to find an equivalent expression to the following:
a. 8(5x + 6y)
b. 2(n + t)
2. Use a model to solve: What is 75% of 60?
3. Divide using a model 8/9 ÷ 3/9
4. Ben the camel drinks tea (so classy!). He drinks 350 liters of tea every 2 days.How many liters of tea does Ben drink every 6 days?
5. When Carla looked out at the school parking lot, she noticed that for every 2 minivans, there were 5 other types of vehicles. If there are 161 vehicles in the parking lot, how many of them are not minivans?

Homework 5/4/15
1. Use a model to find: 30% of 400?
2. Use a model to find: 2 doctors is _______ % of 25 doctors.
3. Use a model to find: 360 kilometers is 35% of what number?
4. Aniza can ride her bike 6,000 meters in 15 minutes. Jordan can ride his bike 3,400 meters in 8 minutes. Who rides their bike faster? Answer in a complete sentence.
5. On an airplane, there are two seats on the left side in each row and three seats on the right side. There are 150 seats altogether. How many seats are on the left side? How many seats are on the right side?
6. Kalixzta has 2 3/8 pounds of hamburger meat. She is making 1/4 pound patty’s. Does Kalixzta have enough meat to make 10 burgers? Explain.
7. 8 ÷ 2/3
8. 3 ÷ 1/3
9. 2/6 ÷ 2
10. 5 ÷ 1/2

Homework 4/27/15
1. Using the fewest numbers of symbols and characters, write an expression in standard form:
a. 3 x 5 x f
b. t x 7 x 9 x f
2. Represent nine cubed in: exponential form, multiplication expression, standard form.
3. Why is 15 ÷x= 5 the same as 15-x-x-x-x-x=0. What is the value of x in this example?
4. What is the distance between the numbers 3 and -9? Answer in a complete sentence.
5. What is the opposite of 3,563? Explain how you know.

Homework 4/20/15 Show all work.
1. 8 ÷ 2/3
2. Write 3 equivalent ratios to the following ratio:
-The ratio of cups of water to cups of milk in a recipe is 1
to 3.
3. 85% of 40 emails is __________?
4. Evaluate the expression: 5 x (78-39) + 9
5. 0.3 x 34

Homework 4/16/15
1. Represent 56 ÷ 8 = 7 using subtraction. Explain your reasoning.
2. Represent seven cubed in: exponential form, multiplication expression, standard form.
3. Divide using a model 8/9 ÷ 3/9
4. What is 75% of 60?
5. Write an integer to represent each of the following situation:
a. You earned $25 for dog sitting.
b. A football player lost 10 yards when he was tackled.

Homework 4/15/15
1. Fill in the blanks:
a. ___ – 893+ 893= 4566

2. Michelle worked for AMC movie theaters, and she earned $14.50 per hour. If she earned $87.00, how many hours did she work?
3. Write an equivalent expression to show the relationship between multiplication and addition.
a. x+x+x+x+x
b. 7h
4. Represent 30 ÷ x= 5
5. Why is 15 ÷x= 5 the same as 15-x-x-x-x-x=0. What is the value of x in this example?

Homework 4/9/15
1.What is the absolute value of -890? Explain how you know.
2. 500 ÷ 2/3
3. At Walmart has 4500 televisions on order, and 60% are HD. How many televisions are HD?
4. Multiply
4.3 x 5
5. A 2-pound box of chocolate costs $2.50. Saul says that the unit cost is 2 ÷ 2.50= $0.80 per pound. Explain his error.

Homework 4/8/15

1. Fill in the blanks
a. 25-___+5=25
b. c + a -a =____

2. What is the least common multiple between 28 and 14?

3. What is the greatest common factor of 312 and 234?

4. 500 × 12.7

5. Kalixzta and Manolo went to the mall to go shopping. They went to Forever 21 and H&M and saw that they were having a sale on tank tops. Forever 21 was selling 7 tank tops for $38.50 and H&M was selling the same tanks for 4 for $22.50. Which store has the best deal? How do you know?

Homework 4/6/15
1. What is 45% of 30?

2. Michelle worked for AMC movie theaters, and she earned $14.50 per hour. IF she earned $87.00, how many hours did she work?

3. 3720 ÷ 24

4. Janice is having a birthday party with snacks and activities for her guests. At one table, five guest are sharing three-quarters of a pizza. What equal-sized portion of the pizza will each of the five people receive?

a. `solve using a model.
b. solve use the multiplicative inverse

5. Use the reciprocal to divide: 14 ÷ 2/3

Spring Break Homework:
Math
1. Isaac made a mistake in his checkbook. He wrote a check for $8.98 to rent a video game but mistakenly recorded it in his checkbook as an $8.98 deposit.

A. Represent each transaction with a rational number, and explain the difference between the transactions.

B. On a number line, locate and label the points that represent the rational numbers listed in part (a). Describe the relationship between these two numbers. Zero on the number line represents Isaac’s balance before the mistake was made.

C. Use absolute value to explain how a debit of $8.98 and a credit of $8.98 are similar.

2. Most television shows use 13 minutes of every hour for commercials, leaving the remaining 47 minutes for the actual show. One popular television show wants to change the ratio of commercial time to show time to be 3:7. Create two ratio tables, one for the normal ratio of commercials to programming and another for the proposed ratio of commercials to programming. Use the ratio tables to make a statement about which ratio would mean fewer commercials for viewers watching 2 hours of television.

3. Alisa hopes to play beach volleyball in the Olympics someday. She has convinced her parents to allow her to set up a beach volleyball court in their back yard. A standard beach volleyball court is approximately 26 feet by 52 feet. She figures that she will need the sand to be one foot deep. She goes to the hardware store to shop for sand and sees the following signs on pallets containing bags of sand.

A. What is the rate that Brand A is selling for? Give the rate and then specify the unit rate.

B.Which brand is offering the better value? Explain your answer.

3. Yasmine is having a birthday party with snacks and activities for her guests. At one table, five people are sharing three-quarters of a pizza. What equal-sized portion of the whole pizza will each of the five people receive?

A.Use a model (e.g., picture, number line, or manipulative materials) to represent the quotient.

B. Write a number sentence to represent the situation. Explain your reasoning.

C. If three-quarters of the pizza provided 12 pieces to the table, how many pieces were in the pizza when it was full? Support your answer with models.

Use this video as a reference for your thesis paragraph for the writing prompt this week:
Thesis Paragraph

Homework 3/19/15
1. Lucy earns $11.50 per hour working at a nearby grocery store. Last week, Lucy worked for 13.5 hours. How much money did Lucy earn last week? Remember to round to the nearest penny.
2. Identify the integer related to each real world scenario:
-The Great Barrier Reef is 256 feet below sea level.
-The top of the Eiffel Tower is 135 feet above sea level.
3. Order the following monthly bills that Ms. Yaomoto must pay from least to greatest. Explain how you arrived at their order.
a.$122.00 Cable and Internet
b. $73.45 Gas and Electric
c. $45.00 Cell Phone.
4. What is the absolute value of -890? Explain how you know.
5. What is the opposite of 3,563? Explain how you know.

Homework 3/18/15
1. 3/5 ÷ 4
2. What is the least common multiple between 28 and 14?
3. What is the greatest common factor of 312 and 234?
4. Use the reciprocal to divide: 64 ÷ 2/4
5. Determine an appropriate scale for the set of points. Draw and label the coordinate plane, and then locate and label the set of points.
(-2, 0.6), (-3, 0.8), (1,-0.2), (6, -0.4), (9, -1)

Homework 3/17/15
1. 3720 ÷ 24
2. What is the least common multiple between 12 and 9?
3. If x=4, what would be the answer to the following equation:
33+(x+6) =
4. Determine an appropriate scale for the set of points. Draw and label the coordinate plane, and then locate and label the set of points.
(-4, 20), (-3, 35), (1, -35), (6,10), (9, -40)
5. What is the opposite of the point (-9, 6)? Which lines of symmetry does the opposite reflect?

Homework 3/16/15
1. Walmart has their pens on sale at a rate of $8 for 28 pens. Which of the following prices matches this rate? Select all that apply.
a. $4 for 14 pens
b. $16 for 56 pens
c. $10 for 36 pens

2. Solve using long division: 57,290 ÷ 85

3. Identify 3 numbers to the right of -34.

4. What is the distance between the numbers 3 and -9? Answer in a complete sentence.

5. What is the distance the points (6,0) and (-2, 0)? Answer in a complete sentence.

Link to video for thesis paragraph: https://learnzillion.com/lessons/1379-write-an-introductory-paragraph-for-an-argumentative-essay​

Homework: Link to Article for 4-Day Week
https://newsela.com/articles/school-fourday/id/1002/

Homework 3/9/15
1. Use the reciprocal to divide: 12 ÷ 1/2
2. A store has 300 televisions on order, and 80% are HD. How many televisions are HD?
3. If Mayra finished 15 problems and there are 60 total problems, what percent of problems did she complete?
4. What is the unit rate for $12.50/4 tickets?
5. 908.09 + 77.9

Homework 3/5/15
1. Using the coordinate grid from class, plot the following points:
i. (-7,5)
j. (4,5)
k. (-3, -5)
l. (7,-3)
2. What quadrant would the ordered pair (7, -2) be plotted? How do you know?
3. Which has a greater absolute value? Explain how you know?
a. 33 dollars or -52 dollars?
b. -24.6 pounds or – 24.56
4. A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2 ÷ 2.50= $0.80 per pound. Explain his error.
5. Use the reciprocal to divide: 14 ÷ 2/3

Homework 3/3/15

1. Choose a non-integer number between -1 and -2. Using a number line, label it point A and find its opposite label that point B. Write their values beneath the point.
2. Use the reciprocal to divide: 5 ÷ 2/3
3. Using scaling up, find the percent equivalent to the fraction 9/25.
4. (7×4+6) ÷ (8-6)
5. Is it possible for a number to be a rational number that in not an integer but is a whole number? Explain.

Math Homework: 3/2/15

1. A bank teller assisted two customers with transactions. One made a $25.00 withdrawal from a savings account. The other customer made a deposit of $15.00. Use absolute value to show the size of each transaction. Which transaction involved more money? How do you know?

2a. Choose a non-integer number between 0 and 1. Label it point
A and find its opposite, using a number line, label it point B. Write their values beneath the point.
2b. In words, create a real-world situation that could represent the number line diagram.

3. Which has a greater absolute value? Explain how you know?
a. 33 dollars or -52 dollars?
b. -24.6 pounds or – 24.56

4. Alan and Diego are testing three different coolers to see which keeps the coldest temperature. They placed a bag of ice in each cooler, closed the coolers, and then measured the air temperature inside each after 90 minutes. The temperatures are below:
Cooler 1: -2.91 Degrees Celsius
Cooler 2: 5.7 Degrees Celsius
Cooler 3: -4.1 Degrees Celsius

4a. Alan wrote the following inequality statement. Is he correct? Why or why not? Use a number line to support your answer.
-4.1<-2.91<5.7
5. Order the following set of rational numbers from least to greatest:
-3.0, -0.5,-3.33 ,1, 6, 4, -1

Math Homework:2/25/15
(You do not have to write the questions, but you must answer in complete sentences.)
1. On Saturday, every 8th customer at Yum Yum Donuts will get a free donut. Every 12th customer will get a free cup of coffee. Which customer will be the first to get a free donut and free cup of coffee?
2. A store has 300 televisions on order, and 80% are HD. How many televisions are HD?
3. Use absolute value to describe the relationship between -6 and 6.
4. A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2 ÷ 2.50= $0.80 per pound. Explain his error.
5. 45.9 x 7.8

Math Homework:2/24/15(You do not have to write the questions, but you must answer in complete sentences.)
1. What is the absolute value of -9? How do you know? *See video for help*
2. Mike was sick with the flu and his weight changed as a result of it which is represented as a -4 pounds. How much weight did Mike lose?
3. Jason ordered the numbers, -70, -18, , and -18.5, from least to greatest by writing the following statement: -18<-18.5<-70. Is this a true statement? Explain.
4. Write an integer to represent each of the following situation:
a. You earned $25 for dog sitting.
b. A football player lost 10 yards when he was tackled.
5. If Aniza finished 14 problems and there are 70 total problems, what percent of problems did she complete?

https://learnzillion.com/lessons/1140

Math Homework:2/23/15(You do not have to write the questions, but you must answer in complete sentences.)
1. What is the absolute value of 8? How do you know?
2. Can the absolute value of a number be a negative number? Why?
3. 3/5 ÷ 4
4. 7 ÷ 2/3
5. What is 75% of 60?

Math Homework: 2/19/15 (You do not have to write the questions, but you must answer in complete sentences.)
1. Write one inequality statement to represent the following numbers:
-9, 8, -10
2. What is the opposite of 9? How do you know?(__ is the opposite of _____ because they are the same distance away of from zero.)
3. A school assembly had 20 students in attendance, and 75% of them were first-graders. How many first-graders were at the assembly?
4. Find 40% of 60.
5. Write the decimal equivalent of the following:
a. 1/2
b. 3/4
c. 6 7/10
If you need to reference my chapter two, download it here: Chapter 2-Model

Math Homework: 2/18/15 (You do not have to write the questions, but you must answer in complete sentences.)
1. Write an inequality to represent the follow scenario:
-9 is greater than _____
2. Create a ratio table to show equivalent ratios for the following ratio: 4 legs: 1 head
3. 5 divided by 1/4 is what number?
4. Jane completes several example problems that ask her to the find the opposite of the opposite of a number, and for each example, the result is a positive number. Jane concludes that when she takes the opposite of the opposite of any number, the result will always be positive. Is Jane correct? Why or why not?
5. 500 × 12.7

If you need to reference my chapter one, download it here
Chapter One- Model

Math Homework: 2/17/15 (You do not have to write the questions, but you must answer in complete sentences.)
1. What is the opposite of -3? How do you know?
2. What is a negative integer less than -2? How do you know?
3. Write a story problem that includes both integers -8 and 12.
4. Write an integer for the following scenarios:
a. Lake Erie is 210 feet below sea level.
b. New York State borders the Atlantic Coast, which is at sea level.

Math Homework: 2/11/15
1. 367 9/100 – 134 8/10
2. 3/5 ÷ 4
3. 4 ÷ 1/3
4. 45.9 x 7.8
5. 7688.99 – 5679.87

Link to Ellis Island Video: http://teacher.scholastic.com/activities/immigration/tour/

Math Homework: 2/10/15
1. Ms. Yaomoto has $40. She owes Aniza $3.90, and she owes Richard $7.98. Consider the three numbers in this story, and write then in order from least to greatest. Then explain how you knew what was the greatest and which was the least.
2. A sky diver must jump at 1,890 feet above sea level. Write an integer that represents this scenario.
3. Multiply
4.3 x 5
4. 3/5 ÷ 4
5. Henry bought 4 pies. If he is going to give 1/6 of a pie to a friend. How many friends will receive pie?

a. `solve using a model.
b. solve use the multiplicative inverse

Homework 2/9/15:
ELA: What names are you going to use?
What village do you live in?
Math
1. Order the set of rational numbers from least to greatest.
8.2, -9.9, -3, 0, -1/2, -3 1/3
2. Ramona has $45.60 and Richard gave her $27.98. How much money does Ramona have now?
3. What is the opposite of -5? How do you know?
4. Below is a list of numbers in order from least to greatest. Use what you know about the number line to complete the list of numbers by filling in the blanks with the missing integers.
−6, −5, _______ , −3, −2, −1, _______ , 1, 2, ______ , 4, ________ , 6
5. How do you know a number is an even number?

Math Homework 2/4/15
1. Write an integer for the following scenarios, represent them on a number line, and identify the opposite.
a. A deposit of $6
b. 9 degrees below zero
2. What is the opposite of the opposite of -7?
3. 6097.55 – 459.23
4. What is 50% of 7492?
5. 7 ÷ 2/3

Math Homework 2/2/15
1. Write an integer for the following scenarios and represent them on a number line.
a. A hiker made a camp at 4,809 feet above sea level.
b. A scuba diver is looking at coral at 36 feet below sea
level.
2. Mayra has $45.00 and Nailea gave her $14.98. How much money does Mayra have now?
3. Create a ratio table to show 3 equivalent ratios for the following ratio: 2 arms: 1 body
4. 9865.90-256.7
5. What is the opposite of 4? Use a number line to solve and explain. (__ is the opposite of _____ because they are the same distance away of from zero.)

Math Homework: 1/28/15
1. What is the opposite of -5?
2. What is 50% of 1090?
3. What is the GCF of 84 and 48?
4. 5 out of 25 girls on the CV middle school’s soccer team are in 7th grade. Find the percents of 7th graders on the team. Use model to solve.
5. 48 ÷ 3/8

Homework 1/27/15
1. What is 30% of 50?
2. 56.98 x 24.8
3. What are the place values of the digits in the product for question 2?
4. What is the GCF of 36 and 54?
5. 1,755 ÷ 27

Homework 1/26/15
1. What is the LCM of 12 and 15?
2. What is the GCF of 12 and 15?
3. Kyra is participating in a fundraiser walk-a-thon. She walks 2 miles in 30 minutes. If she continues to walk at the same rate, determine how many minutes it will take her to walk 7 miles. Use a double number line to support your answer.
4. Angela enjoys swimming and often swims at a steady pace to burn calories. At this pace, Angela can swim 1,700 meters in 40 minutes. What is her unit rate?
5. 9/4 ÷ 3/8

Homework 1/15/15
1. 98.09 + 45.51
2. Create a ratio table to show 3 equivalent ratios for the following ratio: 2 arms: 1 body
3. 3/5 ÷ 4
4. 15/4 ÷ 3/4
5. 4.3 x 5

Math Homework 1/14/15
1. Is 6,741 divisible by 9? If it is, write the number as a product of 3 and another factor. If not, explain.

2. Determine whether the sum will be even or odd? Explain your reasoning.
2,4564 + 5,778
The sum will be even/odd because ___________________.

3. 133.84 ÷ 5.6

4. 13.9 x 2.7

5. Create a ratio table to show equivalent ratios for the following ratio: 4 legs: 1 head

Math Homework 1/12/14

1. Janice is having a birthday party with snacks and activities for her guests. At one table, five guest are sharing three-quarters of a pizza. What equal-sized portion of the pizza will each of the five people receive?

a. `solve using a model.
b. solve use the multiplicative inverse

2. Henry bought 4 pies. If he is going to give 1/6 of a pie to a friend. How many friends will receive pie?

a. `solve using a model.
b. solve use the multiplicative inverse

3. Solve using division steps.
1512 ÷ 27

Math Homework 1/8/15

1. Divide using long division to solve 1,908 ÷ 36

2. Solve using decimals
354 8/10 – 67 79/100
3. Solve on a model:
3 ÷ 4/5
4. Solve on a model:
What is 10% of 90
5. Use the inverse and multiply rule to solve:
5/6 ÷ 4 1/2

Homework 1/7/15
Math: For numbers 2-3 use a model to solve and answer in complete sentences.

1. 367 9/100 – 134 8/10
2. 3/5 ÷ 4
3. 4 ÷ 1/3
4. 45.9 x 7.8
5. 7688.99 – 5679.87

Homework 12/17/14
1. Use the distributive property to solve: 300 x 23.5

2. Answer in a complete sentence: Saul is having a birthday party with snacks and activities for his guests. At one table, five people are sharing three-quarters of a pizza. What equal-sized portion of the whole pizza will each of the five people receive? (Hint: Can will I divide people or pizza?)

3. Anais is serving ice cream with the birthday cake at her party. She has purchased 19 1/2 pints of ice cream. She will serve 3/4 of a pint to each guest. How many guests can be served ice cream?

4. 15/4 ÷ 3/4

5. 908.09 + 77.9

Homework 12/16/15
1. 254 x 45
2. Nathan paid $56.25 for 75 cans of juice. If he were to buy 3 cans at the same price, how much would he have to pay? Find the unit rate then scale up to 3.
3. 43 1/2 + 23 8/10
4. Convert to a improper fraction: 6 2/3
5. Linneth has 7 pound of chocolates. She wants to share them with her friends. If each friend receives 2/3 pounds of chocolate, how many friends will receive the full amount?

Homework 12/15/14
Math: Use a model to solve and answer in complete sentences.
1. 8/9 ÷ 3/9
2. 15/4 ÷ 3/4
3. 3/5 ÷ 4
4. 55 4/5 + 32 23/25
5. 367 9/100 – 134 8/10
6. 10 Minutes of IXL
-Reading: 30 minutes + reading log
Finish Project
-Writing: Complete rough draft letter about chewing gun in schools.
-Parent Signature
-White Elephant gift: $10 or less, can be home made or store bought.
-4th Camp Payment is due on Friday.

Homework 12/10/14
Reading: Cons article for chewing gum in schools.
http://www.chewinggumfacts.com/chewing-gum-benefits/chewing-gum-negative-effects/

Math: Solve using any method.Try the invert and multiply rule.
https://learnzillion.com/lessons/356-divide-fractions-by-fractions-using-the-reciprocal

1. 1/2 ÷ 3/5
2. 4/6 ÷ 1/4
3. 4 ÷ 2/5
4. 6 ÷ 2/3
5. Tessa prepared 10 kilograms of dough after working 5 hours. How much dough did Tessa prepare if she worked for 6 hours? Solve using unit rates.

Math Homework 12/9/14
1. What is the reciprocal of 4/7
2. At Lamont’s stables there are 20 stallions and 15 mares. At Martha’s stables there are 17 stallions and 11 mares. Where is there a lower ratio of stallions to mares?
3. 49 is what percent of 49?
4. A school assembly had 20 students in attendance, and 75% of them were first-graders. How many first-graders were at the assembly?
5. 11/8 ÷ 3/4

Math Homework 12/4/14
Sorry for taking so long guys.
1. Find 40% of 60 using two different strategies, one of which must include a model or diagram.
2. What is the unit rate for $12.50/4 tickets?
3. If Aniza finished 14 problems and there are 70 total problems, what percent of problems did she complete?

Math Homework 12/3/14

1. Using a ratio table, please create 3 equivalent ratios to 8:10
For questions 2-5 please use the three steps, a. write as a question, b. model, c. answer in a sentence.
2. 4 ÷ 1/3
3. 3 ÷ 2/3
4. 9/10 ÷ 3/10
5. 3 ÷ 2/4

Math homework 12/2/14
1. Use the following steps to solve: 60 ÷ 3/4
Step One: Use a division problem
Step Two: Draw a model
Step Three: Look for an answer: By looking at my tape diagram, _____________
Step Four: Assign a unit: Think Money
Step Five: Set up situation (word problem) ____ spent $______. This was ______ of his money.How
much money did _____ start with?
2. How many groups of 3/5 are in 6?
3. 1/3 of what number is 6?
4. Add
4.55+67.6
5. 5 divided by 2/3 is what number?

Math homework 12/1/14
Please complete the 5 steps from today for numbers 1-3.
Step One: Use a division problem
Step Two: Draw a model
Step Three: Look for an answer: By looking at my tape diagram, _____________
Step Four: Assign a unit: Think Money
Step Five: Set up situation (word problem) ____ spent $______. This was ______ of his money.How much money did _____ start with?
1. 30 ÷ 3/4
2. 500 ÷ 2/3
3. 360 ÷ 4/5
Solve using models. Answer in complete sentences.
4. 7/9 ÷ 3/9
5. 60% of 300 is what number?

Math Homework 11/19/14
1. 4 divided by 1/2 is what number?
2. 5 divided by 2/3 is what number?
3. 1/3 of what number is 6?
4. 78.90 + 889.30
5. 874.56 – 45.77

Math Homework 11/18/14

1. How many groups of 3/5 are in 6?
2. 5 divided by 1/4 is what number?
3. 1/2 divided by 4 is what number?
4. 4 divided by 1/2 is what number?
5. How are questions 3 and 4 related?

Math Homework 11/12/14
1. Add
4.55+67.6
2. Multiply
4.3 x 5
3. Divide
7/ 0.5
4. What is 10% of 90?
5. Add
908.09 + 77.9

Math homework 11/10/14

1. If Aniza finished 14 problems and there are 70 total problems, what percent of problems did she complete?

2. What is the unit rate for $12.50/4 tickets?

3. When Carla looked out at the school parking lot, she noticed that for every 2 minivans, there were 5 other types of vehicles. If there are 161 vehicles in the parking lot, how many of them are not minivans?

4.Jill and Erika made 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. How many quarts did they make? If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

5.Find 40% of 60 using two different strategies, one of which must include a pictorial model or diagram.

Advertisements
298 Comments

298 thoughts on “Homework

Comment navigation

  1. tubooron #22

    Ms.Y and her jokes THOUGH 😉 they so OP

  2. pizza #20

    Ms.Y when is the last payment for the pictures

  3. peeps#12

    on number three you have to divide?

  4. today is easier 😀

  5. Ms.Yamoto for #1 do we have to use the model that has 5 boxes?

  6. tubooron #22

    Ms.Y for the journal thing we has to fill out its only one that we have to do right?

  7. puppy#5

    Ms.yaomoto for the stanza frames, are we only supposed to do stanza 1 ?☺😄

  8. tubooron #22

    Ms.y wat time will be leave to the bus and also wat can we use to bring our stuff with us AND is it too late if i give u the money to bring for camp tommorow?

    • The busses should arrive around 9 am. You should use a duffle bag or a small suitcase for your clothes and sleeping bags. Yes you can still give me your store money tomorrow. I will have extra envelopes just in case.

  9. tubooron #22

    and also wat r the stuff we dont need to bring for camp

  10. Armando

    Ms.y can you post the homework pls

  11. aniza

    math or nah

  12. Anonymous

    So we are not having math homework

  13. Armando

    So we are not having math homework

  14. puppy#5

    Ms Y do we need to take our back packs to school tomorrow

  15. tubooron #22

    Hey guys tomorrow’s our last day of some of us being together and i just want to say thank you guys for being my friends, being with me at times, and for helping me this also includes Ms.Y thank you all for a great year and Good Luck 😉 :3 (since some of us wont see each other) And also Ms.Y am i able to post a link to my youtube because i have told some people about it and i dont have enough time to give everybody it (DONT WORRY nothing inappropriate on my channel besides a song this i put saying about music is her only Drug :\), so will you give me permission to post my youtube channel link thats all i ask. FOR NOW GUYS PEACE OUT and get ready to enjoy our break HOPE TO SEE SOME OF YOU SOON i will miss you all :3

  16. tubooron #22

    My Channel (ill miss you all): https://www.youtube.com/channel/UCpdmwjoq4d74hst2nsAachg

    • tubooron #22

      my voice aren’t in videos yet because i have a bad mic and ill be uploading some other stuff as well

  17. Elian

    which achive article are we supposed to do

  18. Anonymous

    I cant find a way to do homework

Comment navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: