Math

Math Homework: 11/5/15

IMG_3303

Math Homework: 11/2/15

For questions 1-3  and 5 please use a model to solve and answer in a complete sentence!

IMG_3274

FOR READING EVALUATIONS AND SOCIAL STUDIES NOTES, SEE HOMEWORK TAB!!

Math Homework: 10/28/15

IMG_3125 IMG_3126 IMG_3127

Math Homework: 10/26/15

  1. Solve using a bar model:
    1. 50% of 300 is what number?
    2. 60% of _______ is 600
  2. What is the GCF of 24 and 30? (Use factor tree or Euclid’s Algorithm)
  3. What is the GCF of 36 and 54?  (Use factor tree or Euclid’s Algorithm)
  4. What is the LCM of 20 and 25? (Steps from today)
  5. What is the LCM of 16 and 20?  (Steps from today)

Math Homework: 10/19/15 

Find the unit rates of the problems:

  1. 5 calculators cost $190.00
  2. 145 miles on 7 gallons of gas
  3. 7 movie tickets cost $20.00
  4. Students in Ms. Yaomoto’s class are doing a science experiment. It takes 250 liters of water for every 5 tablespoons of salt. How many liters of water for one tablespoon of salt?
  5. 8 dollars for 3 cans of tuna

Math Homework: 10/14/15

  1. Costco sells cookies. Last week, the store sold 360 packs of chocolate chip cookies, which is 60% of the cookies sold for the week. The store also sold 60 packs of sugar cookies, and 180 packs of raisin cookies.
    1.   Use a bar model and explain your reasoning.
      1. What percent of the cookies sold were sugar cookies?
      2. What percent of the cookies were raisin cookies?
  1. What is the GCF of 45 and 108?
  1. Is 7,903 divisible by 9? How do you know? (________ is/is not divisible by __________ because the sum _____ is/is not divisible by 9.)
  1. Brand A sells potato chips for $6.99 for 3 bag, while Brand B sells potato chips for $7.50 for 4 bags. Which brand would you buy and why? (Which is the better buy?)
  1. Solve: 5 x 6 – (9+3) + 15

Math Homework: 10/13/15

  1. Solve:
    1. What percent is 35 of 140?
    2. 40% of 68 is what number?
  2. Identify what you are missing. Either the part, whole, or percent. Do not solve! Just set up your T-Chart for what you know and need.  (ALL)
    1. 70% of 900 is what number?
    2. 60% of _______ is 200?
    3. 10 out of 100 is what percent?
  3. Is 5,980 divisible by 3? 9? 10? How do you know?
    1. (________ is/is not divisible by __________ because the sum _____ is/is not divisible by 3/9.)
  4. Is 8, 397 divisible by 3? 9? 10? How do you know?
    1. (________ is/is not divisible by __________ because the sum _____ is/is not divisible by 3/9.)
  5. Write a three digit number that is divisible by both 2 and 3. Explain how you know that this number is divisible by 2 and 3. (______ is divisible by 2 and 3 because ____________.) Hint: Think about the divisibility rules for 2 and three.

Use the following rules to help you with the work for tonight:

Screen Shot 2015-10-13 at 1.30.33 PM

Screen Shot 2015-10-13 at 1.30.20 PM

Math Homework: 10/12/15

  1. Identify what you are missing. Either the part, whole, or percent. Do not solve! Just set up your T-Chart for what you know and need.  (ALL)
    1. 50% of 300 is what number?
    2. 60% of _______ is 400?
    3. 30 out of 400 is what percent?
  2. What is 30% of 600?
  3. Write 3 equivalent ratios using a ratio table: 2:4
  4. Write as a fraction ratio, then scale down: $10 for 3 ice creams. How much is one ice cream?
  5. 4×7-5+(6+5) =

Math Homework: 10/8/15

Write percents as decimals and fractions using the steps from today.

  1. 65%
  2. 15%
  3. 75%
  4. 68%
  5. 95%
  6. Challenge: 165%
  7. IMG_2869

Math Homework: 9/15/15

Please complete 20 minutes on IXL Section R.4 which is Equivalent Ratios. If you answer any incorrectly, please correct on a separate sheet of paper.

Reading Homework:

30 minutes plus a reading log response.

Parent Signature in planner.

Math Homework: 9/14/15

Directions: Using the charts and steps from the lesson last Tuesday and today, complete the following 3 questions. Remember to answer in a complete sentence.

  1. Ms. Castiglione wants to know how many inches are in 13 feet. If there are 12 inches in one foot, how many are in 13 feet?
  2. Mrs. Foreman wants to buy a fence for her garden. She measured her garden in feet. She found that her garden needs 4 yards of wood, how many yards would she need?
  3. How many cm are in 8 in? Use video to help: https://learnzillion.com/lesson_plans/9044-convert-between-centimeters-and-inches-using-ratios#fndtn-lesson

Math Homework: 9/8/15

  1. Ms. Yaomoto is building a garden. She needs to buy wood to outline the garden. She needs 15 feet of wood, but Home Depot only sells wood in yards. How many yards should Ms. Yaomoto buy? Solve using a model or a promotion.
  2. 3 boxes of candles contain a total of 18 candles. Each box holds the same number of candles. Create a ratio table to complete to show how many candles are in 1 box.
  3. 24 Hour Fitness is offering 6 yoga classes for $45.00. LA Fitness is offering 8 yoga classes for $60.80. Which one is offering the better deal? (Find the unit cost) ______ is a better deal because ________.
  4. 5.9885 x 87
  5. Long Division 504 ÷ 12

Math Homework 9/3/15

1. Using the steps from class today, solve the problem below. Raymond and Isa are partners in a business. Raymond makes $2 in profits for every $5 that Isa makes. If Isa made $350 in profits for the week, how much did Raymond make?


Math Homework 9/2/15
Hi guys for tonights math homework you’ll do IXL for 20 minutes on AA.9. If you miss one problem, you must correct your mistake on a separate page.

Math Homework 8/31/15
1. For every 1 apple Sprouts charges $.25. How much would I need to pay if I bought 8? Support your answer using a model and answer in a complete sentence.
2. 843,350–140,320
3.A 4-foot piece of cord costs $0.52. What is the unit price?(How much does each for cost?
4.A sporting goods factory puts 5,000 playground balls in each shipment. How many playground balls will there be in 3 shipments?
5.Are these ratios equivalent? Explain.
18 large sweaters to 16 medium sweaters
6 large sweaters to 4 medium sweaters

Math 8/27/25
1.Isa and Anyssa have different amounts of candies. Isa has 5 candies and Anyssa has 3 candies. Write a ratio comparing Isa’s candies to Anyssa’s candies. Use a tape diagram to support your answer.
2.A store sells snacks by weight. A six-ounce bag of peanuts costs $3.60. Will a two ounce bag cost less than $1.24?
3. What is a unit rate? Solve for the unit rate of $5.50 for 5 hot dogs.

Writing Homework 8/27/15
TAPP the following prompt:
Write an essay to convince your readers of your opinion (argument) regarding curfews for teenagers.

T:Topic
A:Audience
P:Product
P:Purpose

Math Homework 8/26/15

Hi Guys!!! So I spoke to Ms. Seanna and I am taking her advice. Since you all tried your very best on the test, I am giving you a break from your math homework tonight. You guys rock! See you in the morning with your reading logs!!

Math 8/24/15
1.A total of 36 players entered a stadium, and 5/6 of these players are soccer players. Some of the soccer players play on the Rebels, and the rest play on the Rangers. The ratio of the number of players on the Rebels to the total number of soccer players is 1:3. How many soccer players play for the Rangers? Explain your reasoning.
2.Using a tape diagram, solve the following problem. Make sure you answer the question in a complete sentence.
At a Justin Bieber concert, the ratio of boys to girls is 3:5. If there are 464 more girls, then how many boys are there? How many total girls?
3. A store sells snacks by weight. A six-ounce bag of peanuts costs $3.60. Will a two ounce bag cost less than $1.24?
4. John needs to mix 2 cups of orange concentrate with 3.5 cups of water to make orange juice. John has 6 cups of orange juice concentrate. How much orange juice can he make?
5. What is a unit rate? Solve for the unit rate of $5.50 for 5 hot dogs.

Math Homework 8/19/15
1.Using a tape diagram, solve the following problem. Make sure you answer the question in a complete sentence.
-At a Justin Bieber concert, the ratio of boys to girls is 3:5. If there are 464 more girls, then how many boys are there? How many total girls?

2. Complete 15 minutes of IXL section: AA.8

Math Homework 8/19/15
Hey guys! We are only going to have 2 questions for homework tonight 🙂
1. If Ms. Yaomoto can run at a constant speed of 7 minutes per one mile, how long would it take her to run 8 miles?
2. Using a double number line, find 3 equivalent ratios to 3 miles per 1 gallon.

Writing homework:
Write an essay to your teacher explaining why someone you care about is important to you.
T:
A:
P:
P:

Math Homework 8/18/15
1. Mrs. Diaz writes 75 words per 5 minutes, how many words can she write in one minute?
2. If Ms. Castiglione can run at a constant speed of 9 minutes per one mile, how long would it take her to run 7 miles?
3. 9.229 + 4.770
4.To make purple paint for 6 classes, the art teacher mixed blue paint and red paint. For every 12 cups of blue paint, she needs to mix 18 cups of red paint. How much red paint and blue paint would she need if she had 12 classes? How about one class?
(Since 6 classes use _______ cups of blue paint and _____ cups of red paint to make purple, 12 classes would require _______ cups of blue paint and ______ cups of red paint.)
5. Bryant purchased fried chicken from Wing n. Things. It costs $5.99, but he paid with a $20.00 bill, how much change does he get?

Writing Homework
Think about a time when you helped someone. Write a narrative about that experience, using specific details to show the scene. Also be sure to explain why you helped the person.
T-
A-
P-
P-

Math homework: 8/17/15

1. Find the unit rate of the following rates,
a. $49 for 7 burritos. How much does each burrito cost?
b. 309 miles in 5 hours, how far can the car go in 1 hour?

2. Ms. Yaomoto is running a race. She can run 5 miles in 45 minutes. If she continues to run at the same rate, how many minutes will it take her to run 18 miles? How about 1 mile? Use a double number line to solve.

3. Solve: 1500 ÷ 12

4. At a country concert, the ratio of the number of boys to the number of girls is 2:5. If there are 255 girls at the concert, how many boys are there? (Use a tape diagram to help)

5.Find 3 equivalent ratios using the scaling down method (division).
50 apples to 75 bananas

Homework 8/13/15
For math tonight, you have 1 question with multiple steps.
1. I was warming up for my soccer game and I noticed that for every 4 shots I score, 3 go into the net.
a. Is this a part to part ratio or a part to whole ratio? How do you now?
b. Create a ratio table to show your work.
c. Find three equivalent ratios within your ratio table.
d. If I shoot 16 soccer balls, how many do I make? How many do I miss?

MA’AM
1. What is Laurence bad at in the beginning of the memoir? Use two examples from the text to support your answer.

TAPP
Eleanor Roosevelt once said, “You must do the thing you think you cannot do.” Write a narrative about a time when you did something you thought you could not do. Be sure to include specific details so that a reader can follow your story.

Homework 8/12/15
1. To make purple paint for 6 classes, the art teacher mixed blue paint and red paint. For every 12 cups of blue paint, she needs to mix 18 cups of red paint. How much red paint and blue paint would she need if she had 12 classes? How about one class? (Since 6 classes use _______ cups of blue paint and _____ cups of red paint to make purple, 12 classes would require _______ cups of blue paint and ______ cups of red paint.)

2. Ms. Danielle is running in a race. She can run 5 miles in 30 minutes. If she continues to run at the same rate, how many minutes will it take her to run 18 miles? How about one mile? Use a double number line to solve.

3. Isa and Anyssa have different amounts of candies. Isa has 5 candies and Anyssa has 3 candies. Write a ratio comparing Isa’s candies to Anyssa’s candies. Use a tape diagram to support your answer.

4. 2.Use a ratio table to show 3 equivalent ratios to 50 dogs to 45 cats.

5. John says that 4:5 is equivalent to 20:30. Is he correct? Why or why not?
(John is _________ because ___________)

MA’AM Question: The Great Rat Hunt
1. In the Great Rat Hunt, we have been introduced to the Yep family. What inferences can be made about Laurence, the narrator, and his family? Use evidence from the text to support your answer?

Math Homework 8/11/15
Hey guys! I’m only giving you two questions tonight. Please write the questions and answer in complete sentences.

1. Sofia can run 6 miles in 42 minutes. How long will it take her to run 18 miles? How about 1 mile? Use a double number line to show how you got to your answer. (Use this frame to explain your answers: Since Sofia can run _____ miles in _____ minutes, she can run 18 miles in ________ minutes.)

2. To make purple paint for 6 classes, the art teacher mixed blue paint and red paint. For every 12 cups of blue paint, she needs to mix 18 cups of red paint. How much red paint and blue paint would she need if she had 12 classes? How about one class? (Since 6 classes use _______ cups of blue paint and _____ cups of red paint to make purple, 12 classes would require _______ cups of blue paint and ______ cups of red paint.)

Math Homework: 8/10/15
https://learnzillion.com/lesson_plans/8766-solve-ratio-problems-using-double-number-lines#fndtn-lesson

1. Valeria is running in a race. She can run 3 miles in 15 minutes. If she continues to run at the same rate, how many minutes will it take her to run 18 miles? Use a double number line to solve.

2.Use a ratio table to show 3 equivalent ratios to 50 dogs to 45 cats.

3. Using a tape diagram, show one equivalent ratio to 3:4. Use the frame “The ratio _____________ is equivalent to ____________ because I ________ the original number.”

4. 9.229 + 4.770

5. Max says that 4:5 is equivalent to 20:30. Is he correct? Why or why not?
(Max is _________ because ___________)

Math Homework 8/5/16
1. Use a ratio table to show 3 equivalent ratios to 3:5.
2. Solve: 9.229 + 4.77
3. Ms. C and Ms. Y went to the store. Ms. Y bought a dress for $95.97 and Ms. C bought a sweater for $35.99. How much more money did Ms. Y spend then Ms. C?
4. At a country concert, the ratio of the number of boys to the number of girls is 2:7. If there are 258 more girls than boys are at the concert? (Use a tape diagram to help)
5. What is the value of the 7 in the following number: 67.88?

Math Homework 8/4/15
1. Interpret each ratio and write three equivalent ratios. Use a ratio table or tape diagram to support your answer. (Think: scaling up/down)
a. The ratio of cups of juice to cups of water in a recipe is 2 to 5.
b. The ratio of sunflowers to roses in a garden is 12:18.
2. Solve: 9.229 + 4.77
3. Sarah needs to mix 3 cups of pineapple juice concentrate with 5 cups of water to make orange juice. Monik has 6 cups of concentrate, how much orange juice can she make?
4. What is the value of 6 in the following number: 5992.69
5. Write a real world ratio comparing the amount of legs a do has to the amount of ears. Can you simplify the ratio? Why or why not? (Think: For every ______ there are _____.)

Math Homework 8/3/15
1. Interpret each ratio and write three equivalent ratios. Use a ratio table or tape diagram to support your answer. (Think: scaling up/down)
a. The ratio of cups of water to cups of milk in a recipe is 1 to 3.
b. The ratio of peppers to tomatoes in a garden is 20:15.
2. What is the product of 5.99 times 2.44.
3. Monik needs to make 2 cups of orange juice concentrate with 3.5 cups of water to make orange juice. Monik has 6 cups of concentrate, how much orange juice can she make?
4. What is the value of 5 in the following number: 5992.09
5. Which number is furthest from zero, -8 or -9? How do you know? Use a number line to support your answer.

Math Homework 7/30/15
1. The ratio of cups of water to cups of milk in a recipe is 1 to 3. Write three equivalent ratios to the given ratio.
2. Bryant and Daniel are using ribbon to make a gift for Ms. Gonzalez. The ratio of the length of Bryant’s ribbon to the length of Daniel’s ribbon is 7:3. Draw a tape diagram to represent this.
3. Mrs. Sanchez in baking cookies. Her recipe calls for 3 cups of flour to 2 cups of chocolate chips. Use a tape diagram to solve for two equivalent ratios.
4. Max says that 4:5 is equivalent to 20:30. Is he correct? Why or why not?
5. What is the value of the 8 in the following number: 67.08?

Math Homework: 7/29/15
1. Isa and Anyssa have different amounts of candies. Isa has 5 candies and Anyssa has 3 candies. Write a ratio comparing Isa’s candies to Anyssa’s candies.
2. Create a tape diagram to support your answer to number 1.
3. At the 6th Grade picnic, there are 56 boys, 45 girls, and 6 adults. Write three ratios to support the data.
4. What is the value of the 7 in the following number: 67.88?
5. What is the value of the 4 in the following number: 65.34?

Math Video from the lesson today:
https://learnzillion.com/lessons/606

Math Homework:7/28/15
1. At the animal shelter, there are 68 dogs, 49 cats, 30 birds, and 56 hamsters.
a. Write the ratio comparing the amount of dogs to the amount of cats.
b. Write the ratio comparing birds to hamsters.
c. Write the ratio comparing cats to dogs.
2. Ms. C and Ms. Y went to the store. Ms. Y bought a dress for $65.99 and Ms. C bought a sweater for $45.80. How much more money did Ms. Y spend then Ms. C?
3. Solve: 744 divided by 24

Math Homework: 7/27/15

1. Order the numbers least to greatest: 2.25, -1.5, 3, -0.5
2. Solve 3.14 x 4.1
3. Solve: 9.229 + 4.77
4. Solve: 72.84-39.9
5. Give one ratio to describe boys to girls on a coed soccer team. Think: Todays lesson.

Advertisements
6 Comments

6 thoughts on “Math

  1. leslie salgado

    which one is the quick check

  2. leslie salgado

    and the time was 5:20

  3. leslie salgado

    pm

  4. josiah

    🙂

  5. Emo_People_ Dont_Smile

    Hey Ms. Y! I’m pretty sure I already left like five messages on your blog, and I don’t know if they sent. and can you tell Mr. Miller I said happy birthday. I hope your new class annoys you as much as we did, and that they are as loud as we were at the lunch tables, and terrible at P.E… bye miss yamamamoto. -your favorite student. Linneth Vega.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: